Apel o ambitny Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu

Apel o ambitny Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu

Nowy Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu powinien być ambitną agendą działań wspierających transformację energetyczną i rozwój społeczno-gospodarczy Polski.

List otwarty skierowano do Ministry Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski, premiera Donalda Tuska oraz innych członków rządu odpowiedzialnych za politykę klimatyczno-energetyczną.

Sygnatariusze wzywają w nim rząd do jednoznacznego przyjęcia scenariusza aktywnej transformacji (WAM) jako podstawy prowadzenia krajowej polityki klimatyczno-energetycznej. Wskazują jednak, że scenariusz ten nadal wymaga doprecyzowania na podstawie uwag zgłoszonych w zakończonych 15 listopada konsultacji publicznych projektu aktualizowanego KPEiK.

Próby projektowania polityki klimatyczno-energetycznej na podstawie nieokreślonego kompromisu między brakiem dodatkowych działań (scenariusz WEM) a scenariuszem ambitnych zmian (WAM) spójnych z europejskimi ramami prawnymi będą skazane na niepowodzenie. (..) Brak jasnych celów prowadzi nie tylko do zwiększenia szkód środowiskowych, ale i obniża konkurencyjność polskiej gospodarki – podkreślają sygnatariusze.

Oprócz przyjęcia scenariusza WAM jako podstawy aktualizacji KPEiK, organizacje domagają się także:

  • Wyznaczenia jasnych celów i agendy działań dla podmiotów zaangażowanych w transformację energetyczną.
  • Kontynuacji konsultacji publicznych poprzez zainicjowanie wielopoziomowego dialogu i szerokich dyskusji sektorowych, aby monitorować postępy przyjętych zobowiązań.

W gronie sygnatariuszy znalazły się organizacje zaangażowane w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Ich pełna lista znajduje się w liście otwartym.

Polska Organiazacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła znajduje się w gronie Sygnatariuszy. Sygnatariusze deklarują gotowość do współpracy z rządem przy wypracowaniu i realizacji kompleksowej oraz społecznie akceptowalnej polityki energetyczno-klimatycznej Polski na najbliższe dekady.

Pełna treść Listu otwartego dostępna do pobrania TUTAJ

Views: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *