Views: 5
Stabilna i długoterminowa strategia energetyczna, oparta na konsekwentnych inwestycjach w infrastrukturę, jest kluczowa dla skutecznej transformacji polskiego systemu energetycznego. Brak rozbudowy sieci przesyłowych, zwłaszcza na osi północ-południe, oraz częste zmiany priorytetów polityki energetycznej mogą prowadzić do ograniczenia rozwoju odnawialnych źródeł energii i zwiększenia ryzyka marnowania wytworzonej energii. To jeden z głównych wniosków ekspertów podczas konferencji EEC Trends, która odbyła się 3 lutego w Warszawie.
Infrastruktura sieciowa pozostaje jednym z największych wyzwań dla sektora energetycznego. Bez jej modernizacji i rozbudowy Polska nie będzie w stanie w pełni wykorzystać potencjału odnawialnych źródeł energii, co negatywnie wpłynie na stabilność dostaw i konkurencyjność gospodarki. – zauważyła Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska,
Długofalowe planowanie i konsekwentna realizacja inwestycji w sieci przesyłowe oraz systemy magazynowania energii są niezbędne do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa energetycznego. Polska transformacja energetyczna wymaga skoordynowanych działań i jasno określonego kierunku rozwoju, aby stworzyć stabilne fundamenty dla nowoczesnej i zrównoważonej gospodarki.
Ekspertka podkreślała również zagrożenia, z którymi dziś głównie w obszarze infrastruktury sieciowej, musi mierzyć się cały sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce. W jej ocenie obecnie duża część produkowanej energii jest marnowana.
Jako producenci musimy sprzedawać energię, którą wytwarzamy, a nie dopuszczać do tego, że pójdzie ona w powietrze w chwili, kiedy źródła odnawialne zostaną odłączone, bo nie ma jak dostarczyć tej energii do odbiorców – podkreśla Olga Sypuła z European Energy.
Według ekspertów kolejnym problemem, który staje na drodze przyspieszenia inwestycji w źródła OZE są wydłużające się procedury, które sprawiają, że budowa lądowych mocy wiatrowych potrafi trwać kilka lat. Wszystko przez niestabilność regulacyjną oraz brak spójnej wizji polityki energetycznej, która byłaby prowadzona konsekwentnie
Elektrownię wiatrową dziś realizujemy 7 lat. Jeśli poprzez zmianę regulacji i procedur nie przyśpieszymy tego procesu, to wiele inwestycji nie zostanie zrealizowanych. Transformacja energetyczna w Polsce to proces, który wymaga strategicznego myślenia i planowania na lata. To, w jaki sposób będziemy produkować i wykorzystywać energię, ma ogromny wpływ na nasze środowisko, gospodarkę i jakość życia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mieli długoterminową wizję i konsekwentnie realizowali cele związane z przejściem na czyste i odnawialne źródła energii – dodaje ekspertka European Energy.
W jej ocenie dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce może mocno wyhamować, jeśli nie zostaną podjęte działania na rzecz rozbudowy infrastruktury przesyłowej i magazynowania energii, które są kluczowe dla jej efektywnego wykorzystania.
Bez rozbudowy sieci przesyłowych i inwestycji w magazyny energii nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać potencjału nowych mocy wytwórczych. W momentach nadwyżek produkcji energia nie będzie mogła być ani przesłana tam, gdzie jest potrzebna, ani przechowana na czas zwiększonego zapotrzebowania. Stabilna transformacja energetyczna wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego zarówno rozwój źródeł wytwórczych, jak i infrastruktury umożliwiającej elastyczne zarządzanie energią – podkreśla Olga Sypuła.
Źródło: European Energy
Dodaj komentarz