Najczęstsze błędy w montażu pomp ciepła

Najczęstsze błędy w montażu pomp ciepła

Poprawne podłączenie pompy ciepła oraz odpowiedni dobór i wykonanie elementów instalacji są niezbędne, by urządzenia działało długo, wydajnie i bez awarii. Wskazujemy, jakie pomyłki montażowe zdarzają się stosunkowo często. Podpowiadamy też, jak można zmniejszyć ryzyko błędów montażu pompy ciepła.

Dlaczego poprawny montaż pompy ciepła jest tak ważny?

Nieodpowiedni montaż pompy ciepła sprawi, że nie będzie ona pracować w sposób optymalny. Skutkiem może być zmniejszona wydajność – pompa ciepła nie daje wtedy rady ogrzać domu, zmniejsza się jej komfort użytkowania i niepotrzebnie rosną rachunki za prąd. Co więcej, spada też żywotność urządzenia i rośnie ryzyko awarii.

Nawet stosunkowo drobne nieprawidłowości w podłączeniu i ustawieniu pompy ciepła mogą sprawić, że zużyje się ona szybciej, niż wskazywałby średni czas użytkowania podawany przez producenta, co zmniejszy opłacalność inwestycji. Poważniejsze błędy montażowe mogą prowadzić do kosztownych uszkodzeń. Pompa ciepła nie włącza się lub ma zaburzony rytm pracy, przegrzewa się albo jest nadmiernie oblodzona, bardzo głośno pracuje? Przyczyną może być nieodpowiedni montaż pompy ciepła.

Jakie są często spotykane błędy montażu pomp ciepła?

Pomyłki przy montażu pomp ciepła dotyczą najczęściej poniższych kwestii.

  • Zły dobór i montaż rur w instalacji pompy ciepła

Częstą pomyłką jest zbyt mała średnica rur (w instalacjach z pompą ciepła powinna być nawet kilkakrotnie większa niż w tych z kotłem gazowym), która skutkuje problemami z przenoszeniem ciepła. Zdarzają się też niewłaściwa izolacja rur lub błędy w ich zgrzewaniu i źle wykonane testy szczelności. Problemem może być również nieuwzględnianie strat związanych z zagięciami i łączeniami rur.

  • Niewłaściwe położenie i ustawienie pompy ciepła, zwłaszcza jednostki zewnętrznej

Zbyt nisko umieszczona jednostka zewnętrzna pompy ciepła może zostać uszkodzona przez nadmierne oblodzenie, zasypanie przez śnieg lub szkodniki. Urządzenie powinno być umieszczone na wysokości minimum 30 cm i łatwo dostępne dla serwisanta. Dodatkowo należy zastosować odprowadzanie skroplin oraz odpowiednią podstawę pod pompę ciepła i izolację antywibracyjną. Jeżeli pompa ciepła nie daje rady ogrzać domu, powodem może być również zbyt duża odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną w urządzeniach typu split (do 15m bez uzupełnienia czynnika, czyli f-gazu). Nieprzemyślana lokalizacja może też sprawić, pompa ciepła będzie generować nadmierny hałas. Źle umiejscowione lub źle wypoziomowane urządzenie może prowadzić też do przenoszenia drgań na inne elementy.

  • Brak bufora, szczególnie w modernizowanych instalacjach

Zbiornik buforowy, który gromadzi wodę zasilającą system centralnego ogrzewania, stabilizuje pracę pompy ciepła. Montaż bufora nie zawsze jest konieczny, jednak jego brak, zwłaszcza w modernizowanych instalacjach, może zaburzać pracę urządzenia, a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia przy rozmrażaniu. Jeśli profesjonalny instalator oceni, że bufor nie jest wymagany, powinien zastosować dodatkowe elementy zabezpieczające (np. zawory różnicowo-ciśnieniowe).

  • Nieodpowiedni zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.)

Jeżeli pompa ciepła ma również ogrzewać wodę użytkową, konieczny jest zasobnik c.w.u. Instalator powinien więc wiedzieć, jak dobrać zasobnik c.w.u. odpowiednio do potrzeb mieszkańców i możliwości urządzenia. Przy niewłaściwej powierzchni wymiany ciepła i pojemności zbiornika, pompa ciepła może mieć problem z jednoczesnym ogrzewaniem domu i ciepłej wody użytkowej.

  • Nieoptymalny wybór ustawień pompy ciepła

Doświadczony instalator powinien wybrać optymalne ustawienia poszczególnych elementów instalacji (np. pompek CO), punktu biwalentnego czy trybu pracy urządzenia (np. krzywa grzewcza, histereza temperatury termostatu, parametrów grzania zasobnika czy cykle pracy cyrkulacji). Rzecz jasna ustawienia pompy ciepła można skorygować, ale zanim to nastąpi, wydajność urządzenia będzie zaniżona, co skutkuje niedogrzaniem domu lub zwiększonym poborem energii.

  • Błędy w podłączeniu elektrycznym pompy ciepła

Stosunkowo częstym przykładem takich pomyłek są niewystarczające zabezpieczenia obwodu elektrycznego w stosunku do mocy i rodzaju zasilania pompy ciepła. Zdarza się też podłączenie jednofazowej pompy ciepła i grzałki do tej samej fazy, co może spowodować przeciążenie instalacji elektrycznej.

Jak zminimalizować ryzyko błędów w instalacji pompy ciepła?

Jeśli chcesz zmniejszyć szansę pomyłki przy podłączeniu pompy ciepła, montaż powierz wykwalifikowanemu i doświadczonemu instalatorowi. Firma taka powinna mieć akredytację producenta urządzenia, które kupujesz i niezbędne pozwolenia. Warto więc wiedzieć, jakie uprawnienia do montażu pomp ciepła są konieczne (przy popularnych urządzeniach powietrznych typu split kluczowe będą zwłaszcza uprawnienia F-Gazy).

Niestety, nawet poprawne podłączenie pompy ciepła nie gwarantuje optymalnej pracy. Najważniejszy jest prawidłowy dobór urządzenia do potrzeb budynku. Jeśli pompa ciepła nie daje rady ogrzać domu, najczęściej winna jest zbyt mała moc urządzenia w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku. Z kolei zbyt duża moc niepotrzebnie zwiększa koszty inwestycji i eksploatacji. Optymalnym wyjściem będzie zakup pompy ciepła i montaż urządzenia w jednej firmie, która oferuje fachową pomoc w doborze pomy ciepła.

Źródło: Immergas

Views: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *