Views: 36
Pompy ciepła są jedną z wiodących alternatyw dla kotłów gazowych, które są stopniowo wycofywane w całej Europie. Ponieważ są to stosunkowo nowe produkty, wciąż istnieje wiele pytań dotyczących ich użytkowania, wymagań i kompatybilności z grzejnikami. Z przyjemnością udzielimy więcej informacji, odpowiadając na 5 najczęściej zadawanych pytań, jakie otrzymaliśmy od naszych klientów na temat łączenia pompy ciepła z grzejnikami.
1) Czy Państwa grzejniki nadają się do pomp ciepła?
Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Nieco bardziej zniuansowana odpowiedź brzmi, że przydatność grzejników zależy od temperatury przepływu systemu pompy ciepła i dlatego zawsze należy ją dokładnie sprawdzić. Ponadto, gdy temperatura przepływu spada poniżej 45°C, zmienia się typ grzejnika, który nadaje się do połączenia z pompą ciepła, ponieważ poniżej tego poziomu temperatury występuje mniejsza konwekcja naturalna. Prowadzi nas to płynnie do następnego pytania.
2) Które grzejniki nadają się do stosowania z pompą ciepła?
Gdy instalowane jest nowe źródło ciepła i obniżane są temperatury systemu, ważne jest, aby emitery ciepła były dopasowane do nowego reżimu temperaturowego. W przypadku temperatur przepływu powyżej 45°C nowoczesne grzejniki płytowe i grzejniki dekoracyjne , zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej, oferują idealne dopasowanie do pompy ciepła w nowoczesnych budynkach. W projektach renowacyjnych należy po prostu sprawdzić wymiary obecnych grzejników i w razie potrzeby zaktualizować emitery. Dzięki rozwojowi technicznemu i środkom projektowym podjętym w ostatnich latach grzejniki są teraz znacznie bardziej wydajne.
W przypadku temperatur przepływu poniżej 45 °C należy stosować emitery, takie jak konwektor wentylatorowy iVector S2 lub grzejnik pompy ciepła Ulow-E(2) . Ich zintegrowana technologia wspiera naturalną konwekcję grzejnika, zapewniając wysoką moc grzewczą, równomierne rozprowadzanie ciepła i optymalny komfort klimatu wewnętrznego w każdej chwili.
3) Jak dobrać rozmiar grzejników do pompy ciepła?
Dobór grzejników do pompy ciepła niczym nie różni się od doboru grzejników do kotła. Przede wszystkim ważne jest obliczenie zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pomieszczeń w budynku. W przypadku renowacji należy również sprawdzić sieć rur, aby zobaczyć, czy jest odpowiednia do nowych specyfikacji systemu. Następnie można połączyć te informacje z innymi parametrami, takimi jak temperatury systemu i pożądana temperatura w pomieszczeniu, aby określić prawidłowy rozmiar grzejnika(-ów) za pomocą naszego kalkulatora produktów .
Delta T odgrywa ważną rolę w zapewnieniu, że emitery są idealnie dopasowane do źródła ciepła, a system pompy ciepła może działać optymalnie. Więcej o delcie T można przeczytać w naszym dedykowanym artykule.
4) O ile większe muszą być grzejniki z pompą ciepła?
Ogólną wytyczną, która jest czasami egzekwowana, jest to, że w zależności od pompy ciepła, grzejnik pompy ciepła musi być 2,5 razy większy niż tradycyjny grzejnik. Jednak odradzamy stosowanie takiej wytycznej, ponieważ system ogrzewania, w tym źródło ciepła i emitery, musi być dostosowany do budynku, w którym jest zainstalowany, i jego zastosowania.
Naturalnie grzejniki muszą być wystarczająco duże, aby zapewnić wystarczającą moc grzewczą. Jednak nowoczesne grzejniki panelowe są już bardzo wydajne dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji. A jeśli temperatura przepływu spadnie poniżej 45°C, grzejnik z pompą ciepła lub konwektor wentylatorowy posiada niezbędną technologię, aby zwiększyć moc grzewczą, dzięki czemu w większości przypadków większy format jest zbędny.
5) O czym należy pamiętać przy remoncie starego budynku z pompą ciepła i konwektorami wentylatorowymi?
Zapotrzebowanie na ciepło jest kluczowym czynnikiem w renowacji systemu grzewczego z pompą ciepła. Jeśli izolacja budynku nie została zoptymalizowana przed zainstalowaniem pompy ciepła, należy osiągnąć tę samą moc cieplną przy niższych temperaturach systemu, aby pompa ciepła działała wydajnie. Jest to możliwe w przypadku konwektora wentylatorowego. Konwektor wentylatorowy pracuje z małą deltą t i wymaga dużego przepływu objętościowego. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że istniejąca sieć rurociągów jest w stanie poradzić sobie z większymi objętościami wody, tak aby konwektor wentylatorowy mógł dostarczyć wymaganą moc.
Purmo Group Poland Sp. z o. o.
ul. Przemysłowa 11
44-203 Rybnik
tel. 32 42 28 815
email: purmor@purmo.pl
www.purmo.pl
Dodaj komentarz