Views: 15
Prezes URE opracował nowy wzór wniosku o świadectwo pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, dostosowany do obowiązujących przepisów. Dotyczy on błękitnych świadectw (energia z biogazu rolniczego) oraz zielonych świadectw (energia z innych OZE).
Aktualizacja polega na rozszerzeniu składanego, wraz z wnioskiem o wydanie świadectwa pochodzenia, oświadczenia o pkt 4a[1].
Wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia wskazuje m.in. okres, obejmujący jeden lub więcej następujących po sobie miesięcy kalendarzowych danego roku kalendarzowego, w którym energia elektryczna została wytworzona w instalacji OZE.
Wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia należy złożyć do operatora systemu elektroenergetycznego w terminie 45 dni od dnia zakończenia okresu wytwarzania energii elektrycznej objętej wnioskiem. Ważne jest, że w tym przypadku wiążąca będzie data wpływu wniosku do operatora, a nie data jego nadania w urzędzie pocztowym.
- Świadectwo pochodzenia energii przysługuje przedsiębiorcom, którzy wytwarzają energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Warunkiem przyznania świadectwa, jest wytwarzanie energii w instalacji odnawialnego źródła, w której została ona wytworzona po raz pierwszy przed 1 lipca 2016 roku.
- Świadectwo pochodzenia dla energii elektrycznej przysługuje przez kolejnych 15 lat, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2035 r. Okres ten liczy się od dnia wytworzenia energii po raz pierwszy, potwierdzonego wydanym świadectwem pochodzenia.
Źródło: gov.pl
Dodaj komentarz