Aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.

Aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbywają się prekonsultacje projektu kluczowego dokumentu, jakim jest zielony kompas Polski – plan działań na rzecz aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 roku. W spotkaniu biorą udział organizacje z sektora energetycznego, przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, związków zawodowych oraz organizacji ekologicznych.

Czym jest KPEiK 2030?

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) to strategia mająca na celu przyspieszenie rozwoju Polski. Dokument pełni rolę zielonego kompasu, wskazując kierunki zmian niezbędnych do osiągnięcia celów redukcji emisji do 2030 roku.

Plan opiera się na pięciu kluczowych filarach: bezpieczeństwo energetyczne, wewnętrzny rynek energii, efektywność energetyczna, redukcja emisji oraz rozwój badań naukowych, innowacji i konkurencyjności. Te wzajemnie powiązane obszary wzmacniają się nawzajem, wspierając kompleksowy rozwój sektora energetycznego i klimatycznego.

KPEiK wyznacza konkretne działania i cele w obszarze energii i klimatu, umożliwiając bardziej efektywne planowanie i koordynację na poziomie krajowym. Stanowi także kluczowy element realizacji międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Obowiązek opracowania KPEiK wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r., które zobowiązuje państwa członkowskie do aktualizacji KPEiK co 5 lat oraz opracowania nowego planu co 10 lat.

Dlaczego potrzebujemy dokumentu takiego jak KPEiK 2030?

Brak działań w kierunku transformacji energetycznej jest kosztowniejszy niż jej wdrożenie. Obecnie wydajemy setki miliardów złotych na import paliw kopalnych i miliardy na walkę ze skutkami smogu. Co roku z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie około 50 000 osób, a niektóre badania wskazują nawet na 90 000 zgonów. To tak, jakby z mapy Polski co roku znikało miasto wielkości Skierniewic. Wysokie ceny energii i zmniejszająca się konkurencyjność wynikająca z dużego śladu węglowego również negatywnie wpływają na naszą gospodarkę.

Realizacja KPEiK do 2030 roku sprawi, że będzie taniej, zdrowiej, a gospodarka stanie się silniejsza. Zielona transformacja oznacza nowe, dobrze płatne miejsca pracy, większe bezpieczeństwo energetyczne oraz lepsze zdrowie dla wszystkich. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknem Polski.

KPEiK to plan modernizacji i rozwoju, który wskazuje kierunek, w jakim powinna podążać polityka państwa, aby utrzymać konkurencyjność i wywiązać się z naszych międzynarodowych zobowiązań.

Korzyści transformacji energetycznej dla Polek i Polaków:

  • Niższe koszty energii
  • Rozwój niezależności energetycznej
  • Niższe ubóstwo energetyczne
  • Lepsze zdrowie
  • Lepszy komfort życia
  • Ochrona zasobów dla przyszłych pokoleń

Korzyści dla biznesu:

  • Tańsza energia
  • Wzrost konkurencyjności
  • Więcej zielonej energii
  • Atrakcyjność inwestycyjna
  • Lepszy dostęp do finansowania
  • Niższy ślad węglowy

Wpływ realizacji KPEiK 2030 na PKB?

Niższe ceny energii to wzrost gospodarczy i większa konkurencyjność polskiej gospodarki.

Średnio do 2030 roku PKB Polski będzie rosło o 4,13% rocznie przy prognozowanej średniej dla krajów Unii Europejskiej na poziomie 1,7%. To 2,5 razy większy wzrost.

Będzie to miało konsekwencje w dynamice wzrostu płacy realnej, która do 2040 roku wzrośnie 1,7 razy i wpłynie na wzrost siły nabywczej polskich pracowników.

Źródło: gov.pl

Views: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *