POLECO – transformacja niskoemisyjna oraz adaptacja do zmian klimatu głównymi tematami paneli NFOŚiGW

POLECO - transformacja niskoemisyjna oraz adaptacja do zmian klimatu głównymi tematami paneli NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) był gospodarzem paneli dyskusyjnych podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO – najważniejszego w kraju wydarzenia konferencyjno-wystawienniczego branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej.

  • W dniach 15-17 października odbywały się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO.
  • Prezes Zarządu Dorota Zawadzka-Stępniak oraz Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Józef Matysiak wzięli udział w panelu dyskusyjnym pt. Transformacja niskoemisyjna: jak pogodzić konieczne działania z potrzebami społecznymi.
  • Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anita Sowińska oraz Zastępcy Prezesa Zarządu NFOŚiGW Paweł Augustyn i Robert Gajda wzięli udział w panelu dyskusyjnym pt. Zielone miasta i samorządy. Działania ukierunkowane na adaptację do zmian klimatu kluczowe dla rozwoju infrastruktury komunikacyjnej.

Transformacja energetyczna przyspiesza. Od zaangażowania różnych grup – nie tylko interesariuszy prywatnych, dużych firm, ale także zaangażowania społeczeństwa – zależy sukces tej transformacji – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że NFOŚiGW od wielu lat poprzez różne instrumenty wspiera działania ukierunkowane na samowystarczalność energetyczną. – Wspieramy rozwój produkcji energii na własne potrzeby, np. z programu Mój Prąd, ale również staramy się wspierać tych najbardziej ubogich, będących w ubóstwie energetycznym, by stali się wygranymi tych zmian – podkreśliła.

Jak dodała prezeska NFOŚiGW, w programie Czyste Powietrze wyzwaniem jest dobre zdefiniowanie grup najbardziej potrzebujących dofinansowania. Kolejnym programem, który ma na celu pomoc najbardziej ubogim mieszkańcom w przeprowadzeniu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej domu, jest Stop Smog.

Odbiorcami ciepła systemowego jest kilkanaście milionów Polaków. Wielką szansą dla ciepłownictwa jest tworzenie magazynów energii cieplnej, ponieważ mogą one magazynować energię, kiedy jest najtańsza i potem może być ona racjonalnie sprzedawana dla mieszkańców – mówił Zastępca Prezesa Zarządu Józef Matysiak.

Przypomniał, że Polska wyróżnia się w Europie dużym potencjałem i dużym zróżnicowaniem, jeśli chodzi o ciepłownie – są to zarówno elektrociepłownie, jak i mniejsze ciepłownie, których właścicielem są samorządy. Podkreślił, że dekarbonizacja jest wielką szansą na modernizację polskiego ciepłownictwa. NFOŚiGW na takie inwestycje ma obecnie ok. 20 mld zł.

Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Paweł Augustyn mówił podczas dyskusji na POLECO o wsparciu transportu zeroemisyjnego oraz zielonego wodoru, którego koszty są teraz wysokie.

Chcielibyśmy przygotować program, który będzie w stanie wesprzeć jednostki samorządowe, by koszt eksploatacji autobusów był dopasowany do możliwości i potrzeb mieszkańców. Nie chcielibyśmy, by transformacja energetyczna skokowo wpływała na poziom kosztów i komfortu podróżujących komunikacją mieszkańców, tylko by był to łańcuch, który zachęca do korzystania z komunikacji, która jest zielona, niskoemisyjna i również cenowo porównywalna – podkreślił Paweł Augustyn.

Samorządy muszą mierzyć się z wyzwaniami w zakresie adaptacji do zmian klimatu, w tym retencji wód w miastach. Jak wskazał Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Robert Gajda, na takie działania są kierowane rekordowe środki z Funduszy Europejskich – obecnie jest to niemal 2 mld euro w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). NFOŚiGW stworzył kilka programów wsparcia inwestycji miast powyżej 100 tys. mieszkańców oraz miast o wielkości 20-100 tys. mieszkańców. Jest także możliwość uzyskania dofinansowania na miejskie plany adaptacji do zmian klimatu.

Jesteśmy już po podpisaniu większości umów i wkrótce ruszamy z nowymi naborami – od października – dla dużych miast, od grudnia – dla miast średnich. Ze względu na niedawną powódź przygotowujemy także program dla mniejszych miejscowości oraz terenów wiejskich. Zainteresowanie jest bardzo wysokie – powiedział Robert Gajda.

Anita Sowińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wskazała na ważne narzędzia, które w swojej strategii ma ministerstwo.

Pierwsze narzędzie jest prawne. Ustawa o ochronie środowiska wprowadzi przede wszystkim zobowiązanie miast powyżej 20 tys. mieszkańców do przygotowania miejskich planów adaptacji, które mają mieć konkretne rozwiązania w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury – powiedziała podczas dyskusji na POLECO. – Drugie potężne narzędzie to są pieniądze. Te pieniądze, przede wszystkim płynące z Unii Europejskiej, są między innymi na obetonowanie miast, na retencję wody, na zwiększenie powierzchni zieleni w naszych miastach – wymieniła.

Wiceministra Anita Sowińska podkreśliła ponadto konieczność oszczędzania zasobów oraz prowadzenia gospodarki obiegu zamkniętego.

Źródło: gov.pl

Views: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *