Polski Alarm Smogowy oraz Prezydent Miasta Rybnika zapraszają wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także ekodoradców oraz inne osoby zainteresowane działaniami samorządów w obszarze ochrony powietrza na konferencję „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania”. Wydarzenie patronatem objęli: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 28-29 października 2024 r. w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Istnieje możliwość zapisu zarówno na całość wydarzenia, jak i wyłącznie jeden wybrany dzień spotkania. Szczegóły konferencji poniżej:
W 2017 roku w ciągu jedynie miesiąca ostry atak smogu zabił 10 000 osób w naszym kraju. Rok później, w światowych mediach pojawił się ranking najbardziej zanieczyszczonych europejskich miejscowości, gdzie w czołowej 50 znalazło się aż 36 polskich miast i wsi. Od tego czasu wiele się zmieniło – przyjęto uchwały antysmogowe, wprowadzono normy jakości węgla, standardy emisyjne dla urządzeń grzewczych czy programy finansowe wspierające mieszkańców w wymianie przestarzałych kotłów na węgiel i drewno i ocieplaniu domów.
Czy wpływ tych działań był pozytywny? Jakimi inicjatywami na rzecz czystego powietrza samorządy mogą się pochwalić? Co wciąż sprawia trudności i jakiej pomocy oczekują władze lokalne od instytucji rządowych? Jak termomodernizować budynki zabytkowe, żeby nie zniknęły pod warstwą styropianu? Czy wdrożenie nowych norm jakości powietrza jest w zasięgu ręki? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi prelegenci i prelegentki – przedstawiciele gmin, regionów, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych.
Podczas pierwszego dnia spotkania przedstawimy efekty walki ze smogiem w wybranych gminach i wymienimy się doświadczeniami w obszarze ochrony powietrza m.in. w zakresie egzekwowania przepisów antysmogowych, korzystania z programów dotacyjnych i prowadzenia kampanii zwiększających świadomość mieszkańców. Wspólnie zastanowimy się jakiego wsparcia ze strony instytucji rządowych potrzebują samorządy, żeby podejmować skuteczne działania na rzecz ochrony powietrza.
Drugiego dnia skoncentrujemy się na zagadnieniach dotyczących termomodernizacji budynków zabytkowych, czyli wyzwaniu, z którym mierzy się obecnie wiele miast. Podczas wizyty studyjnej przyjrzymy się konkretnym przykładom realizacji takich inwestycji w Rybniku i postaramy się wypracować najlepsze rekomendacje.
Program konferencji dostępny jest tutaj
Rejestracji na wydarzenie należy dokonać do 3 października 2024 r., wypełniając formularz
Views: 5