Views: 0
W Lidzbarku Warmińskim otwarto Ciepłownię Przyszłości – innowacyjną instalację wykorzystującą wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce zbiornik magazynowy zagłębiony w gruncie.
Najważniejsze
W Lidzbarku Warmińskim powstała Ciepłownia Przyszłości, która w 100% korzysta z odnawialnych źródeł energii (OZE). System ciepłowniczy będzie zasilany wyłącznie energią odnawialną. Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich tamtejszych lokali mieszkalnych wynosi ponad 28 tys. m².
Polski sektor ciepłowniczy, zbudowany na paliwach węglowych z uwagi na uwarunkowania historyczne, stoi w obliczu trudnej sytuacji. Wynika ona z wysokiego uzależnienia od surowców kopalnych, dynamicznych zmian na rynkach tych surowców oraz rosnących cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Załamanie rynku i zerwanie łańcuchów dostaw paliw kopalnych wskazują na pilną potrzebę odejścia od technologii węglowych, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła po akceptowalnych cenach.
Ciepłownia Przyszłości powstała w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR). W otwarciu wzięły udział minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Urszula Zielińska.
Od wykorzystania energetyki odnawialnej nie ma dziś odwrotu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizując projekty zgodne ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu, pokazuje, jak innowatorzy tworzą konkretne wzorce dla rynku. Dotychczasowe projekty potwierdziły, że transformacja energetyczna sektora ciepłowniczego do odnawialnych źródeł energii w polskich warunkach jest możliwa i opłacalna ekonomicznie.
W odpowiedzi na potrzebę zmian, NCBR przygotowało przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości”, którego celem jest przekształcenie istniejącego systemu opartego na węglu w zeroemisyjny system ciepłowniczy. Ważnym wymogiem jest jego skalowalność, co umożliwia łatwe zwiększanie skali projektu i masowe wdrażanie innowacji stworzonych przez NCBR. To pierwsza tego typu instalacja w Polsce.
Ciepłownia Przyszłości dzięki Funduszom Europejskim
Europejski Zielony Ład dotyczy wielu płaszczyzn życia, ale to właśnie czysta energia dostarczana do mieszkań sprawia, że efekty jego wdrażania są najbardziej odczuwalne dla obywateli. Dzięki przedsięwzięciu „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”, sfinansowanemu z Funduszy Europejskich, powstał innowacyjny system w Lidzbarku Warmińskim, na który przeznaczono ponad 49 mln zł. Dzięki niemu mieszkańcy osiedla w tym mieście będą mogli korzystać z czystej energii, w 100% pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Co za tym idzie, w znaczący sposób poprawi się jakość życia mieszkańców. Czyste powietrze, którego potrzebujemy w każdym momencie naszego życia, jest bowiem wartością nie do przecenienia. W imieniu Komisji Europejskiej pragnę pogratulować beneficjentom i wykonawcom tak wyjątkowego projektu, który dowodzi tego, że polityka spójności jest blisko każdego obywatela Unii Europejskiej, a jej ambicją jest ciągłe dążenie do zapewnienia jak najlepszych warunków życia – napisała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Polskiego Wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Więcej przeczytasz na: gov.pl
Dodaj komentarz