Im większa przestrzeń obiektu, tym wyższe zapotrzebowanie na energię grzewczą. W takim przypadku warto rozważyć tzw. kaskadę pomp ciepła – jak ona działa i kiedy jest opłacalna?
Układ kaskadowy pomp ciepła – czym jest i jak działa?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które latem ochładza, a zimą ogrzewa wnętrza, wykorzystując energię ze środowiska naturalnego – np. powietrza. Mówiąc o kaskadowym układzie pomp ciepła, mamy na myśli rozwiązanie polegające na zastosowaniu kilku pomp ciepła połączonych w kaskadę. Urządzenia łączy się ze sobą hydraulicznie i steruje za pomocą układu regulacji kaskadowej. Wszystkie jednostki pracują w tym przypadku osobno, lecz w tym samym czasie. Układy kaskadowe umożliwiają pracę nawet sześciu urządzeń jednocześnie.
Połączenie kaskadowe – kiedy okaże się dobrym wyborem?
W przypadku niektórych budynków montaż kaskady pomp ciepła okazuje się znacznie korzystniejszy od instalacji jednego dużego urządzenia lub po prostu jest tańszy i efektywniejszy. Układ taki składa się z kilku pomp ciepła, które są połączone w sposób pozwalający na elastyczne dopasowanie mocy do aktualnych potrzeb obiektu, co przekłada się na większą efektywność energetyczną i niższe koszty eksploatacji. Ilość urządzeń w kaskadzie oraz ich moc jest zależna od zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę użytkową w budynku. Mowa m.in. o takich obiektach jak:
- biurowce;
- obiekty handlowe;
- przestrzenie magazynowe;
- hale produkcyjne;
- hotele i pensjonaty;
- budynki wielorodzinne.
Zastosowanie połączenia kaskadowego sprawia, że ogrzanie nawet największego obiektu jest dopasowane dokładnie do jego potrzeb. Zastosowanie kilku pomp ciepła w kaskadzie gwarantuje elastyczne dopasowanie mocy .
Układ kaskadowy pomp ciepła – główne korzyści tego zastosowania
Zastosowanie w budynku kaskady pomp ciepła niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, taki układ pozwala na dostarczanie ciepła o różnych temperaturach do różnych pomieszczeń w tym samym czasie. Kaskady gwarantują dużo lepsze dopasowanie mocy do zmieniającego się zapotrzebowania zarówno w ciągu doby jak i w całym sezonie grzewczym. Zdolność dostosowania się poszczególnych jednostek do aktualnego zapotrzebowania cieplnego wpływa z kolei na sam komfort użytkowników danego budynku. Co więcej, w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii lub usterki wzrasta również sam poziom bezpieczeństwa. Jeżeli bowiem jedna z pomp przestanie pracować, pozostałe jednostki wciąż mogą dostarczać do budynku ciepło i ciepłą wodę użytkową. Natomiast automatyka kaskadowa dba o to aby urządzenia były eksploatowane w sposób równomierny, co zmniejsza ryzyko awarii.
Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze, że jest to już rozwiązanie dedykowane do potrzeb danego budynku i warto zasięgnąć opinii eksperta technicznego producenta Immergas w przypadku doboru. . Finalnie jednak takie rozwiązanie może się okazać znacznie bardziej opłacalne. Efektywność działania wszystkich jednostek ma bowiem bezpośredni wpływ na energetyczne oszczędności.
Źródło: immergas.pl
Views: 2