Views: 22
Do dodatkowego ogrzewania pomieszczeń można wykorzystać różne grzejniki zasilane energią elektryczną. Do wyboru pozostają m.in. grzejniki konwektorowe, grzejniki olejowe, modele ceramiczne czy tzw. farelki o rozmaitych parametrach technicznych. W tym artykule porównujemy grzejnik konwektorowy (konwekcyjny) oraz grzejnik olejowy, czyli dwa popularne grzejniki elektryczne, różniące się zastosowaną technologią grzewczą. Dowiesz się z niego, który wariant i w jakich warunkach okazuje się najbardziej energooszczędnym grzejnikiem elektrycznym.
Efektywność grzejnika konwektorowego
Grzejniki konwektorowe wykorzystują zjawisko konwekcji. Nagrzewają powietrze, które w naturalny sposób cyrkuluje w pomieszczeniu (tzw. efekt komina), kierując się ku górze. Dzięki temu zapewniają sprawne i wydajne rozprowadzanie ciepła. Grzejnik konwekcyjny wykazuje najwyższą efektywność w szybkim i doraźnym dogrzewaniu małego wnętrza, jak biuro, altana, piwnica czy łazienka.
Zalety i wady grzejników konwektorowych
ZALETY GRZEJNIKÓW KONWEKTOROWYCH
- Efektywność przy krótkotrwałym użytkowaniu – zapewniają niemalże natychmiastowe podniesienie temperatury w wychłodzonym pomieszczeniu.
- Mobilność – w większości są lekkie i kompaktowe, a więc bezproblemowe w przenoszeniu.
- Szeroki wybór – są dostępne w wielu wariantach, różniąc się m.in. rozmiarem, mocą i designem.
- Stosunkowo niska cena – w porównaniu z innymi rodzajami grzejników elektrycznych.
WADY GRZEJNIKÓW KONWEKTOROWYCH
- Wyższe temperatury pracy – mogą wysuszać powietrze oraz powodować wzbijanie drobinek kurzu, stąd nie są najlepszym wyborem dla alergików.
Efektywność cieplna grzejnika olejowego
Grzejnik olejowy to grzejnik elektryczny, który przypomina klasyczny kaloryfer żeliwny, jednak pokryty jest stalą emaliowaną. Tradycyjne modele mają budowę żeberkową, a nowocześniejsze warianty zbudowane są z dwóch połączonych ze sobą płyt. Wewnątrz grzejnika olejowego znajduje się medium magazynujące ciepło – specjalny, bezpieczny dla ludzi i środowiska olej. Po nagrzaniu przy użyciu grzałek, olej oddaje ciepło do obudowy urządzenia, a następnie do otoczenia. Po osiągnięciu zadanej temperatury, grzejnik wyłącza się. Gdy olej przestygnie, następuje ponowne uruchomienie. Grzejnik olejowy nagrzewa się dość wolno, ale za to oddaje zrównoważone ciepło przez długi czas po wyłączeniu. Dzięki temu wykazuje najwyższą efektywność przy długotrwałym użytkowaniu. Doskonale sprawdzi się w pojedynczych pokojach, w których standardowe ogrzewanie nie wystarcza. Może też pełnić rolę samodzielnego źródła ciepła w większym pomieszczeniu gospodarczym, garażu, warsztacie, piwnicy itp.
Zalety i wady grzejników olejowych
ZALETY GRZEJNIKÓW OLEJOWYCH
- Oszczędność energii przy długotrwałym użytkowaniu – utrzymują ciepło przez długi czas po wyłączeniu, nawet przez całą noc (pobór prądu następuje tylko podczas nagrzewania oleju przez grzałki elektryczne).
- Cicha praca – nie wydają żadnych dźwięków, co zwiększa komfort użytkowania, stąd ich częste zastosowanie w sypialniach i biurach.
- Bezpieczeństwo dla zdrowia – w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, nie powodują podnoszenia się drobinek kurzu ani nie wysuszają powietrza
- Funkcja regulacji temperatury – termostaty w nowoczesnych modelach pozwalają ustawić temperaturę, do jakiej ma się nagrzać pomieszczenie.
WADY GRZEJNIKÓW OLEJOWYCH
- Długi czas nagrzewania oleju i wnętrza – stosunkowo wolno się nagrzewają i przekazują ciepło do otoczenia.
- Duże gabaryty i ciężar – niektóre modele ważą nawet kilkanaście kilogramów, co obniża ich mobilność.
Podsumowując, wybór między grzejnikiem konwektorowym a olejowym zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, w szczególności od:
- metrażu pomieszczenia, które wymaga dogrzania,
- dostępności innych źródeł ciepła we wnętrzu,
- regularności i długotrwałości eksploatacji,
- preferencji wobec technologii z uwagi na stan zdrowia,
- założonego budżetu na zakup urządzenia.
Źródło: onninen.pl
Dodaj komentarz