Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), operator Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW), podpisał umowy ze wszystkimi samorządami, które otrzymały wsparcie w pierwszym naborze wniosków na działanie 2.2 Adaptacja do zmian klimatu. W ramach tej edycji programu 12 miast zrealizuje proekologiczne inwestycje o wartości 176,6 mln zł, z czego ponad 136,2 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.
Inwestycje w zielono-niebieską infrastrukturę zwiększą odporność miast na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Dofinansowanie z programu obejmuje budowę parków, ogrodów, łąk miejskich, połączeń między terenami zielonymi, miejskich zbiorników wodnych, a także udrożnienie kanałów i miejskich rzek.
W ramach programu „Adaptacja do zmian klimatu” NFOŚiGW wybrał projekty inwestycyjne w Biłgoraju, Busku Zdroju, Ciechanowie, Chełmie, Dębicy, Jaśle, Krośnie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Mławie, Siedlcach, Stalowej Woli i Bartoszycach. Nabór w ramach działania 2.2. Adaptacja do zmian klimatu (typ projektu: I) FEPW prowadzony był w trybie konkurencyjnym od 31 lipca do 31 października 2023 roku.
Włodarze 12 miast z obszaru Polski Wschodniej zaplanowali m.in. zwiększenie powierzchni zielonych, rozszczelnienie nawierzchni i przebudowę parkingów, by gromadziły spływającą deszczówkę. Powstaną także „zielone przystanki” komunikacji miejskiej i stawy retencyjne. Na odbetonowanych placach i skwerach, w miejsce nieprzepuszczalnych powierzchni, pojawią się drzewa, krzewy i łąki kwietne. W wielu miejscach powstaną także pasy zieleni w formie kieszonkowych ogrodów deszczowych. Zatrzymywanie wód opadowych w glebie i zbiornikach retencyjnych ograniczy występowanie błyskawicznych powodzi miejskich często zalewających niżej położone ulice. Zgormadzone wody będzie można wykorzystać np. do podlewania trawników. Inwestycje mają także przyczynić się do skutecznego obniżenia temperatur, szczególnie dotkliwych w upalne dni w miejscach zwartej zabudowy.
Drugi nabór wniosków
Kolejny nabór projektów z zakresu działania 2.2. Adaptacja do zmian klimatu (typ projektu: I: Przedsięwzięcia infrastrukturalne z zakresu zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach) w ramach FEPW planowany jest na III/IV kw. 2024 r. Uczestniczyć w nim będą mogły miejscowości położone na terenie 6 wschodnich województw:
- miasta średnie, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze oraz inne miasta subregionalne z podregionów z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych z przedziału 20-100 tys. mieszkańców (i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne);
- miejscowości o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej (i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne).
Łącznie na działanie 2.2 Adaptacja do zmian klimatu w programie FEPW zaplanowano 255 mln EUR. Już w we wrześniu br. rozpocznie się kolejny nabór wniosków o dofinansowanie.
Źródło: gov.pl
Views: 0