Pomorze wkrótce stanie się kluczowym regionem dla polskiej energetyki. To tutaj powstaną pierwsze morskie farmy wiatrowe na polskim Bałtyku oraz elektrownia jądrowa. Wpłynie to na lokalny rynek pracy, zwiększając zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny energetyki.
“W praktyce będziesz mógł się przekonać, że to praca czeka na elektryków, a nie elektrycy na pracę.” Takim hasłem zachęca do rekrutacji swoich potencjalnych uczniów Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP “Orzeł” w Wejherowie. To renomowana, powiatowa szkoła branżowa, wyróżniana co roku w rankingach techników.
Rocznie opuszcza naszą szkołę 100 elektryków. Naszym głównym celem jest wykształcenie jak najlepszych specjalistów i przygotowanie ich do życia zawodowego. Współpraca z pracodawcami jest dla szkoły bardzo istotna – uczniowie dzięki praktykom i stażom mają szansę zobaczyć, jak funkcjonują nowoczesne przedsiębiorstwa, jakie technologie stosują. Dzięki temu młodzież może lepiej zaplanować swoją ścieżkę rozwoju – mówi Jacek Tomczak, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie.
Jak podkreśla, zawód elektryka daje możliwość pracy w nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się branży. Doskonale rozumieją to firmy energetyczne prowadzące inwestycje na Pomorzu. Już teraz nawiązują współpracę ze szkołami, by zainteresować młodzież podjęciem pracy w tym sektorze po ukończeniu edukacji.
Przykładem takiej współpracy są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które od ponad roku wspierają szkołę w Wejherowie w podnoszeniu poziomu kształcenia zawodowego. W ramach współpracy uczniowie otrzymują dostęp do eksperckiej wiedzy, której nie ma w podręcznikach. Pracownicy PSE dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają, jak wygląda współczesna infrastruktura elektroenergetyczne. Dzięki temu uczniowie mogą w praktyce zobaczyć, z czym zetkną się po zakończeniu edukacji.
Firma organizuje również wizyty studyjne dla uczniów oraz miesięczne praktyki zawodowe. Daje to młodzieży unikatową okazję zaznajomienia się z infrastrukturą PSE oraz nowoczesnymi technologiami stosowanymi w elektroenergetyce.
Na uczniach największe wrażenie robi rozmiar i skala naszej infrastruktury. W szkole widzą ją na obrazkach, prezentacjach, filmikach. Podczas wizyty studyjnej czy praktyk zawodowych mogą zobaczyć urządzenia na żywo, lepiej zrozumieć zastosowaną w nich technologię i poznać specyfikę pracy technika elektroenergetyka – mówi Radosław Dias, kierownik terenowego wydziału PSE w Gdańsku i instruktor praktycznego nauczania zawodu.
Źródło: pse.pl
Views: 0