Główne cele projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89), to znaczne zwiększenie dopuszczalnego obszaru pod inwestycje wiatrowe, wzrost mocy odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym i tym samym przyspieszenie transformacji energetycznej kraju oraz poprawę cen energii dla odbiorców. Nowelizacja wprowadzi również system wsparcia dla biometanu, aktualizację rozliczeń dla prosumentów oraz szereg ważnych zmian koniecznych dla dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Najważniejsze informacje
- Propozycja zmian zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych pozwoli przyśpieszyć rozwój gospodarczy, szczególnie w wymiarze lokalnym.
- Efektem zaproponowanych zmian będzie zwiększenie dopuszczalnego obszaru pod inwestycje wiatrowe na lądzie aż o 44% (32 500 km2), skutkiem czego przewiduje się możliwość budowy ponad 10 GW nowych wiatraków na lądzie w perspektywie 2030 r.
- Uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i wzrost OZE w krajowym miksie energetycznym przyczyni się to także do utworzenia nowych miejsc pracy dla ponad 30 tys. pracowników.
- Projekt ustawy przekazany został do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych.
Głównym celem zmian zaproponowanych w projekcie jest zwiększenie możliwości wykorzystania OZE i przyspieszenie transformacji energetycznej z partnerskim udziałem lokalnych społeczności, poszanowaniem środowiska naturalnego oraz obniżenia rachunków za energię elektryczną. Propozycja zmian pozwoli również na kreowanie rozwoju gospodarczego, szczególnie w wymiarze lokalnym.
Aktualizacja zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych
W ramach projektu zmienione zostaną zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych. Zniesiona zostanie zasada 10H, minimalna odległość elektrowni wiatrowych od zabudowy ustalona aktualnie na poziomie 700m zostanie zastąpiona wartością 500 m.
Projektowane odległości:
- 500 m od budynków mieszkalnych oraz wzajemnie budynków mieszkalnych od elektrowni wiatrowych (obecnie 700 m),
- 1500 m – od parków narodowych (obecnie zasada 10H),
- 500 m od obszarów Natura 2000 ustanowionych w celu ochrony ptaków i nietoperzy (obecnie brak ochrony),
- utrzymanie 500 m od rezerwatów przyrody (brak zmian).
Wsparcie dla biometanu
Propozycja przepisów obejmuje ponadto wsparcie inwestycji biometanowych, co wpłynie na zmniejszenie uzależnienia od importu surowców energetycznych, a ponadto przyczyni się do:
- wzrostu liczby miejsc pracy w poszczególnych gminach przy obsłudze biometanowni;
- przyspieszenia lokalnej transformacji energetycznej;
- wzrostu przychodów samorządów terytorialnych z tytułu podatków od nieruchomości;
- realizacji celów OZE w transporcie poprzez wykorzystanie biometanu do produkcji biowodoru w oparciu o proces reformingu parowego w instalacjach wykorzystujących w tym celu gaz ziemny;
- stabilizacji i bilansowania sieci elektroenergetycznych;
Źródło: gov.pl
Views: 2