30 lipca bieżącego roku gliwicki Klaster Energii został wpisany do Rejestru Klastrów Energii, który od 1 stycznia prowadzi Prezes URE. Jest to drugi podmiot wpisany do Rejestru w tym roku.
Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła nową definicję klastra energii oraz nałożyła na Prezesa URE obowiązek prowadzenia Rejestru tych podmiotów.
Wpis do Rejestru prowadzonego przez Prezesa URE jest dobrowolny, jednak jego dokonanie umożliwia klastrom skorzystanie z systemu wsparcia, dzięki któremu można uzyskać np. zwolnienie z opłaty OZE czy opłaty kogeneracyjnej. Na klastrach wpisanych do rejestru ciążył będzie też obowiązek sprawozdawczy.
Klaster Energii w Gliwicach, utworzony został przez dziesięciu członków, którzy wnieśli do niego 26 instalacji OZE:
- Smart EPC Sp. z o.o.
- Gliwice – miasto na prawach powiatu
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Podstrefa Gliwice
- Śląskie Centrum Logistyki S.A.
- Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej-Gliwice Sp. z o.o.
- Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
- Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.
- Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o.
- ZPBE Energopomiar Sp. z o.o.
Natomiast 7 marca 2024 r. do Rejestru trafił pierwszy podmiot: Ciechanowski Klaster Energii, który tworzą Gmina Miejska Ciechanów oraz Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o., a operatorem sieci jest ENERGA-OPERATOR S.A.
Jak uzyskać wpis do Rejestru Klastrów Energii?
Wpis uzyskać może klaster energii funkcjonujący na obszarze powiatu lub maksymalnie pięciu sąsiadujących ze sobą gmin, w którym uczestniczy także co najmniej jeden reprezentant samorządu terytorialnego.
W maju br. Prezes URE przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do Rejestru Klastrów Energii. Zmiana wzoru wniosku była wynikiem kilku miesięcy doświadczeń funkcjonowania Rejestru i licznych błędów w dokumentach składanych przez podmioty zainteresowane uzyskaniem wpisu. Zmiany miały na celu ułatwienie procedury.
Źródło: URE
Views: 6