KPEiK – konsultacje publiczne

KPEiK - konsultacje publiczne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Przygotowało i przekazało do konsultacji publicznych aktualizację Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Realizacja aKPEiK to dostęp do zielonej energii, czystszego środowiska i lepszej jakości powietrza, co wpłynie na życie obywatelek i obywateli.

  • Do 15 listopada 2024 r. trwają konsultacje publiczne aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.
  • Aktualizacja dokumentu przedstawia dwa scenariusze klimatyczno-energetyczne w perspektywie 2040 r. – scenariusz ambitnej transformacji (WAM) oraz scenariusz rynkowo-techniczny (WEM).
  • Założenia nowego KPEiK-u opierają się na nowej ocenie sytuacji rynkowej, regulacyjnej, technicznej i gospodarczej, uwzględniają zmiany, jakie nastąpiły w ostatnich latach oraz zawierają dodatkowe polityki i działania.

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu to program na bogatą Polskę, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne, a przy tym wpływa na redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko.

Rozpoczynamy oficjalne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Jest to dokument, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 8 miesięcy. Nazwaliśmy go „zielonym kompasem” dla polskiej transformacji, ponieważ jest przygotowany z myślą o ludziach i z myślą o zmianach w naszej gospodarce i energetyce. Walczymy z ubóstwem energetycznym, walczymy o czyste środowisko i ochronę klimatu – powiedziała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

O założeniach aktualizacji KPEiK

aKPEiK to strategiczny dokument opracowywany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, w którym określają one założenia i cele oraz polityki i działania mające na celu osiągnięcie unijnych celów klimatyczno-energetycznych, w szczególności kontrybucji do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Są one realizowane w ramach pięciu wymiarów unii energetycznej, tj.:

  • bezpieczeństwa energetycznego,
  • wewnętrznego rynku energii,
  • efektywności energetycznej,
  • redukcji emisyjności oraz badań naukowych,
  • innowacji i konkurencyjności.

Wdrożenie zaktualizowanego planu przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych o 50,4% w 2030 r. w porównaniu z rokiem 1990. To o 5 pkt. proc. mniej niż przyjęty w prawie klimatycznym ogólnounijny cel na poziomie 55%.

Realizacja aKPEiK to także wzrost nakładów na badania i rozwój do 2,5% PKB. Nowoczesne technologie powinny być rozwijane w Polsce – musimy wzmacniać krajowe zdolności produkcyjne.

Żeby Polska gospodarka była konkurencyjna energia do jej napędzania powinna pochodzić z czystych i tanich źródeł. W aKPEiK prognozowana jest redukcja jednostkowych kosztów wytwarzania energii elektrycznej o 13% w 2030 r. i aż 33% w 2040 r. (w porównaniu do 2025 r.).

Konsultacje publiczne

Prosimy o zgłaszanie spostrzeżeń i pomysłów do aKPEiK, aby przedstawić swój punkt widzenia na proces transformacji energetyczno-klimatycznej w Polsce. Wnioski z konsultacji zostaną wdrożone w końcowej wersji dokumentu, która następnie będzie akceptowana przez Rząd RP.

Konsultacje publiczne trwają do 15 listopada 2024 r.

Uwagi należy przekazywać na adres

Views: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *