Najnowsza analiza przeprowadzona przez SolarPower Europe pokazuje, że w 2023 r. w Europie zainstalowano 17,2 GWh nowych akumulatorowych systemów magazynowania energii (BESS); wzrost o 94% w porównaniu do 2022 r. To trzeci z rzędu rok podwojenia rocznego rynku.
Do końca 2023 r. łączna eksploatowana flota BESS w Europie osiągnęła około 36 GWh. Segment mieszkaniowy odpowiadał za 63% tej mocy, następnie wielkoskalowe systemy akumulatorowe (21%) oraz systemy komercyjne i przemysłowe (9%).
Niemcy przodują na rynku z 34% udziałem w rynku europejskim w 2023 r., za nimi plasują się Włochy (22%) i Wielka Brytania (15%).
Chociaż oczekuje się, że w 2024 r. wykorzystanie będzie nadal rosło, prognozy w dalszym ciągu nie przewidują szacunkowej mocy baterii wynoszącej 200 GW potrzebnej do 2030 r., aby uwolnić potencjał energii słonecznej UE. Magazynowanie baterii napotyka w całej Europie przeszkody, w tym brakujące cele, niewystarczające sygnały rynkowe, podwójne opodatkowanie i restrykcyjną politykę sieciową dotyczącą hybrydowych instalacji odnawialnych.
Walburga Hemetsberger, dyrektor generalna SolarPower Europe, powiedziała:
Rosnąca pojemność akumulatorów i elastyczność stanowią fundamentalną zmianę w stosunku do naszego obecnego spojrzenia na rynek skoncentrowanego na sieci. Ma to wpływ nie tylko na sposób, w jaki planujemy infrastrukturę i sposób obsługi systemu, ale także na rynki, z którymi współpracujemy. Nowe przepisy dotyczące struktury rynku energii elektrycznej (EMD) stanowią podstawę solidniejszej polityki energetycznej. Musimy pilnie wdrożyć te środki i wezwać Komisję Europejską do przedstawienia sprawozdania z wdrażania dyrektywy EDM przed pierwszym posiedzeniem Rady ds. Energii w 2025 r.
W połączeniu z fotowoltaiką wzrost napędzany był głównie przez baterie domowe. W następstwie kryzysu energetycznego obywatele Europy zaczęli korzystać z baterii, aby zwiększyć swoją samowystarczalność energetyczną. Wdrożenie odbyło się w segmencie mieszkaniowym, w którym przypadało 70% rocznej mocy zainstalowanej BESS, następnie wielkoskalowe systemy akumulatorowe z udziałem 21% oraz systemy komercyjne i przemysłowe z udziałem 9%.
Rok 2023 będzie trzecim z rzędu rokiem podwojenia rocznego rynku, a łączna pojemność akumulatorów osiągnie na koniec 2023 r. 35,9 GWh.
Niemcy utrzymały pozycję wiodącego rynku, wdrażając w zeszłym roku 5,9 GWh i odnotowując znaczny wzrost o 152%. Tuż za nimi plasowały się Włochy, które przyłączyły rekordowe 3,7 GWh (+86%), a za nimi plasowała się Wielka Brytania z 2,7 GWh (+91%).
Patrząc w przyszłość, rynki BESS utrzymają tendencję wzrostową w latach 2025–2028, przy utrzymującej się, choć wolniejszej stopie wzrostu w przedziale 30–40%.
Przewiduje się, że całkowita zainstalowana moc BESS w Europie wzrośnie ponad siedmiokrotnie, aby do 2028 r. osiągnąć 260 GWh akumulatorów.
Antonio Arruebo, analityk rynku w SolarPower Europe, powiedział:
W ciągu ostatniej dekady malejące koszty inwestycji w magazynowanie baterii, napędzane postępem technologicznym, korzyściami skali i niższymi cenami surowców, znacznie zwiększyły konkurencyjność kosztową fotowoltaiki w połączeniu z akumulatorami. składowanie. To połączenie stanowi już optymalne rozwiązanie spełniające nasz energetyczny trylemat dotyczący bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i przystępności cenowej.
Niemniej jednak w miarę ograniczenia dotkliwości kryzysu w sektorze paliw kopalnych bezpośrednia zachęta dla europejskich gospodarstw domowych do inwestowania w samowystarczalność staje się mniej oczywista. Ta zmiana może potencjalnie zmniejszyć atrakcyjność rozwiązań wykorzystujących energię słoneczną i magazynowanie.
Michael Schmela, dyrektor ds. wywiadu rynkowego w SolarPower Europe, powiedział:
Chociaż decydenci skupili się na akumulatorach do elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego, ich kluczowa rola w zielonej transformacji europejskiego systemu elektroenergetycznego została w dużej mierze przeoczona. Elastyczność dzięki magazynowaniu baterii nie jest wyłącznie kwestią techniczną dla organów regulacyjnych i organów normalizacyjnych; wymaga natychmiastowej uwagi politycznej i ustalenia priorytetów.
Rozwój odnawialnych źródeł energii zależy od przyjęcia czystych, elastycznych źródeł, takich jak baterie, niezbędnych do elektryfikacji transportu i ogrzewania, a także modernizacji sieci. SolarPower Europe wzywa do opracowania kompleksowej unijnej strategii magazynowania energii elektrycznej i osiągnięcia celu na poziomie 200 GW do 2030 r.
Źródło: solarpowereurope.org
Views: 1