Magazyny energii domowej to urządzenia przeznaczone do gromadzenia określonej ilości prądu. Ich funkcją jest przyjmowanie energii, a następnie jej oddawanie, umożliwiając zasilanie różnych urządzeń elektrycznych.
Typowy magazyn energii domowej składa się z jednego lub wielu akumulatorów zespolonych w jednej obudowie. Współcześnie najczęściej wykorzystuje się akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4), które cechuje duża pojemność, kompaktowe wymiary oraz niewielka waga w porównaniu np. z akumulatorami kwasowymi. Dodatkowo, są one wyjątkowo odporne na głębokie i częste rozładowanie, mogąc wytrzymać wiele tysięcy cykli rozładowania i ponownego ładowania.
Jakie funkcje pełnią domowe magazyny energii elektrycznej?
Magazyn energii dla domu jednorodzinnego może być wykorzystywany na dwa sposoby:
- odbiornik nadwyżek własnej produkcji prądu – domowy magazyn energii przyjmuje nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej (PV) lub turbiny wiatrowej.
- zasilanie awaryjne – zestaw akumulatorów pozwala podtrzymać zasilanie wydzielonych obwodów w budynku, np. ogrzewania lub całego budynku, w czasie przerwy w dostawach prądu z sieci. Trzeba jednak, aby na etapie projektowania instalacji dobrać prawidłową moc i pojemność układu.
Magazyn energii a ceny dynamiczne
W kontekście zapowiadanych taryf dynamicznych oraz godzinowych rozliczeń prosumentów magazyn energii może okazać się kluczowym elementem domowego systemu do generowania oszczędności. Odpowiednia konfiguracja magazynu może pozwolić nam na gromadzenie energii, kiedy ceny energii na rynku są niskie i korzystanie z niej w momencie wysokich cen sprzedaży energii elektrycznej.
Jak magazyn energii do domu współdziała z fotowoltaiką lub turbiną wiatrową?
Domowy magazyn energii efektywnie współdziała z instalacjami, które wytwarzają prąd z OZE (Odnawialne Źródła Energii), np. instalacją fotowoltaiczną lub turbiną wiatrową. Gdy produkcja przewyższa aktualne zapotrzebowanie domowych instalacji i sprzętów, magazyn energii do domu przejmuje nadwyżki. Gdy zapotrzebowanie na energię w budynku przewyższa produkcję (np. przy wzroście zapotrzebowania na energię, w nocy lub w czasie bezwietrznej pogody), magazyn pozwala uzupełnić niedobory.
Jakie korzyści daje magazyn energii do domu?
Magazyn energii elektrycznej nie jest tani, lecz daje wiele korzyści: od niższych rachunków po większe bezpieczeństwo energetyczne.
Większe bezpieczeństwo energetyczne
Magazyny energii pozwalają uzyskać większą niezależność od dostaw zewnętrznych. Na przykład fotowoltaika hybrydowa, wyposażona w magazyn energii, działa nawet wtedy, gdy dochodzi do awarii sieci energetycznej. Magazyn energii poprawia również i stabilizuje parametry jakościowe energii.
Więcej na: lepiej.tauron.pl
Views: 2