Od 24 sierpnia 2024 r. obywatelskie społeczności energetyczne (OSE) będą mogły ubiegać się o wpis do rejestru prowadzonego przez Prezesa URE. Dla podmiotów planujących działalność w ramach OSE, uzyskanie wpisu jest obowiązkowe.
Czym są obywatelskie społeczności energetyczne?
Obywatelskie społeczności energetyczne (OSE) to podmioty prawne, których działalność została uregulowana w ubiegłorocznej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Ich głównym celem jest zapewnienie korzyści środowiskowych, gospodarczych lub społecznych dla swoich członków, udziałowców, wspólników lub lokalnych społeczności, na terenie których działają.
OSE prowadzą działalność w takich obszarach jak:
- wytwarzanie, zużywanie, dystrybucja, sprzedaż, obrót, agregacja lub magazynowanie energii elektrycznej;
- świadczenie usług na rynkach energii elektrycznej, w tym usług systemowych oraz elastyczności;
- realizacja przedsięwzięć na rzecz poprawy efektywności energetycznej;
- świadczenie usług ładowania pojazdów elektrycznych;
- wytwarzanie, zużywanie, magazynowanie lub sprzedaż biogazu, biogazu rolniczego, biomasy i biomasy pochodzenia rolniczego.
Działalność obywatelskich społeczności energetycznych opiera się na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie tworzących je podmiotów, którymi mogą być wyłącznie osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro i mali przedsiębiorcy, dla których działalność w sektorze energetycznym nie stanowi przedmiotu podstawowej działalności gospodarczej.
Więcej na: ure.gov.pl
Views: 5