Resort poinformował wczoraj, że przygotowuje zmiany w prawie, które wspomogą rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Do 2040 r. gospodarka wodorowa może przynieść wartość dodaną nawet 870 mln euro.
Nowa ustawa ma stworzyć ramy do rozwoju nowej gałęzi energetyki, która – jak stwierdziła minister klimatu Paulina Hennig-Kloska – jest niezbędna do osięgnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej.
Wodór będzie nośnikiem, który w przemyśle, ale nie tylko, zastąpi gaz jako nośnik energii. Szacujemy jego wartość dodaną dla polskiej gospodarki w 2040 roku na blisko 900 mln euro. Będzie to nośnik niezbędny do uzyskania neutralności klimatycznej przez Polskę i utrzymania w dobrej kondycji polskiego przemysłu – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Ustawa Prawo wodorowe ma wprowadzić definicję wodoru, której do tej pory brakowało w krajowych przepisach. Był on zdefiniowany jedynie jako „inny rodzaj gazu palnego”. Nowa ustawa ma wprowadzić siatkę pojęć obejmującą m.in. produkowany z udziałem energii odnawialnej tzw. wodór odnawialny, wodór odnawialny pochodzenia niebiologicznego (RFNBO), a także wodór niskoemisyjny.
Wodór niskoemisyjny zgodnie z ustawą ma być produkowany z paliw kopalnych – o ile proces produkcji powoduje odpowiednie redukcje emisji CO2. Taką definicję będzie mogła spełniać m.in. produkcja wodoru z wychwytywaniem CO2.
Ustawa Prawo wodorowe ma wprowadzić także zasady wydawania koncesji dla operatorów instalacji wodorowych.
Projekt ustawy jest już po etapie konsultacji i ma być obecnie procedowany w rządzie. Ministerstwo chce, aby wkrótce trafił on na Radę Ministrów, a w Sejmie nowe przepisy mają pojawić się po wakacjach.
Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru
Minister Hennig-Kloska poinformowała, że w planach jest budowa pierwszego w Polsce wielkoskalowego zbiornika, w którym będzie przechowywany wodór. Ma on powstać w Kosakowie na Pomorzu, a za tę inwestycję ma odpowiadać spółka Gaz-System SA. Ta spółka ma się także zająć budową systemu przesyłu paliwa wodorowego.
Na Pomorzu z wykorzystaniem strefy bałtyckiej będziemy mieć w przyszłości duże nadwyżki energii i jej rozprowadzenie po kraju, ale także tworzenie nowych form magazynowania energii, którą będziemy tam pozyskiwać, jest jednym z wyzwań dla naszego ministerstwa i spółek operatorskich, a ustawa wskazuje w tej roli właśnie Gaz-System – powiedziała szefowa resortu klimatu.
Źródło: gov.pl
Views: 5