Ile trwa montaż pompy ciepła?

Ile trwa montaż pompy ciepła?

Dzień? Dwa? A może tydzień? Instalatorzy pomp ciepła często słyszą pytania o to, jak długo potrwa montaż urządzenia i czy jest trudny. Dociekliwi klienci radzą się też, czy trzeba się do niego uprzednio przygotować. Przykładowo czy pod pompą ciepła musi być fundament i czy trzeba go wylać samodzielnie. Jeśli też ciekawią Cię te kwestie, czytaj dalej.

Czy montaż pompy ciepła jest trudny?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kto montuje pompę ciepła. Gdyby wziął się za to laik, nieposiadający kwalifikacji i doświadczenia, nie dość, że mógłby narazić inwestora na bardzo wysokie koszty (nieprawidłowo dobrana i zamontowana pompa ciepła jest wystawiona na awarie, a ponadto działał nieefektywnie), to jeszcze stworzyłby niebezpieczeństwo dla jego zdrowia. Dlatego tak ważną częścią procesu instalacji pompy ciepła jest wybór dobrego fachowca.

Kompetentny wykonawca ma stosowne kwalifikacje poparte certyfikatami i akredytacjami, a także może pochwalić się pozytywnymi opiniami wcześniejszych klientów. Razem z inwestorem uzgadnia, jaki rodzaj pompy ciepła będzie najlepszy do danego budynku i chętnie odpowiada na pytania dotyczące optymalnych parametrów urządzenia. Jego rola nie polega tylko na połączeniu elementów systemu i pociągnięciu kabli przez dom, ale też np. na doradzeniu w kwestii możliwych dofinansowań termomodernizacji budynku. Dodatkowo godny zaufania fachowiec, po montażu pompy ciepła i przeprowadzeniu pierwszego uruchomienia, omówi warunki gwarancji i serwisu. Udzieli również wskazówek dotyczących najlepszych ustawień sprzętu, aby pracował wydajnie.

Dla wykwalifikowanego instalatora, montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany ani czasochłonny.

Ile trwa montaż pompy ciepła?

Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jest ona uzależniona od tego, jaki rodzaj pompy ciepła chcemy zainstalować oraz czy instalacja wiąże się z modernizacją istniejącej instalacji. Jeśli ma to być pompa gruntowa, trzeba liczyć się z montażem trwającym nawet do dwóch tygodni oraz wysokim kosztem robocizny. Jest to spowodowane koniecznością wykonania prac ziemnych — wykopów w przypadku poziomych wymienników ciepła lub odwiertów pod pionowe wymienniki. Do tego należy doliczyć ok. 30 dni potrzebne na uzyskanie pozwoleń geologicznych.

Montaż powietrznej pompy ciepła

Czas ten znacznie skraca się w przypadku montażu powietrznej pompy ciepła, także w wersji hybrydowej. Na ogół na instalację wystarczy jeden dzień. Prace mogą się nieznacznie wydłużyć, do maksymalnie dwóch albo trzech dni, jeśli pompa montowana jest w starszym budynku, gdzie zastępuje dotychczasowy system grzewczy. Wówczas więcej czasu może być potrzebne na dostosowanie albo wymianę infrastruktury (np. hydraulicznej) na odpowiednią dla nowoczesnego urządzenia.

Jeśli uprzednio zostały wykonane takie przygotowania jak ocena lokalizacji i wybór miejsca pod jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, a pompa ma być montowana w nowym budynku, gdzie była uwzględniona w projekcie — instalacja nie powinna trwać dłużej niż kilka godzin (w przypadku monobloka).

Warto mieć też na uwadze, że szybszy jest montaż pompy ciepła typu monoblok niż split. Wynika to z faktu, że układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty w fabryce. Instalator nie musi więc mieć uprawnień F-Gazy, ponieważ nie napełnia instalacji czynnikiem chłodniczym. Zadbał o to producent. W przypadku pomp ciepła typu split, to instalator musi połączyć jednostki rurami i napełnić je czynnikiem chłodniczym. Montaż rur często wymaga przewiercenia otworów w ścianach.

Każdorazowo po zakończeniu montażu, system musi być sprawdzony pod kątem szczelności, prawidłowego działania i efektywności.

Jak przygotować się montażu pompy ciepła?

Jak wspomnieliśmy, zacząć należy od wyboru odpowiedniego instalatora. Jeśli jest naprawdę dobrym fachowcem, przygotuje Cię do tego, co będzie działo się dalej. Czyli zrobi wywiad, aby poznać Twoje preferencje dotyczące ogrzewania oraz zapotrzebowanie na ciepło budynku, wybierze odpowiednie urządzenie czy doradzi gdzie je zamontować, aby pracowało wydajnie (uwzględniając np. konieczność usytuowania jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w odpowiedniej odległości od siebie). Sprawdzi też, czy moc przyłącza elektrycznego, jest odpowiednia do pompy ciepła.

Instalator doradzi także, czy pod jednostkę zewnętrzną należy wykonać fundament, czy wystarczą wsporniki montowane w ścianę. Jeśli planujesz podmurówkę wykonać samodzielnie, pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć ją hydroizolacją.

Przed wizytą instalatora możesz też przygotować pomieszczenie lub miejsce, gdzie ma znajdować się jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu split albo kocioł kondensacyjny w przypadku hybrydowej pompy ciepła. Możesz je odświeżyć, pomalować ściany, czy zdemontować stare urządzenia. Zachowaj jednak ostrożność w przypadku starych kotłów gazowych.

Źródło: immergas.pl

Views: 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *