Jak wybrać pompę ciepła do modernizowanych budynków?

Jak wybrać pompę ciepła do modernizowanych budynków?

Jak wybrać pompę ciepła do modernizowanych budynków? Wybór odpowiedniego urządzenia to trudne zadanie. W celu uzyskania jak największego komfortu cieplnego przy równoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji powinniśmy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Istotne będzie nie tylko zapotrzebowanie cieplne budynku i warunki klimatyczne, ale i istniejący system ogrzewania.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze pompy ciepła typu powietrze woda do modernizowanych budynków?

Stojąc przed wyborem pompy ciepła warto zwrócić uwagę na parametr COP (Coefficient of Performance). Opisuje on efektywność energetyczną pompy ciepła dla ogrzewania. Im wyższa jest ta wartość, tym niższe koszty eksploatacji. COP wyraża więc nic innego jak stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę.

W ofercie Home Comfort Group posiadamy urządzenia włoskiej marki Templari, które idealnie sprawdzą się w modernizowanych budynkach z tradycyjnymi grzejnikami. Chociaż włoski klimat kojarzy nam się z łagodnym, to jednak urządzenia te zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o bardziej wymagających warunkach, czego najlepszym potwierdzeniem jest fakt, iż ich największymi odbiorcami są klienci w Szwajcarii, Austrii i Polsce.

Jaki wpływ na wybór pompy ciepła ma istniejący system ogrzewania

Chociaż ogrzewanie podłogowe to obecnie najchętniej wybierane rozwiązanie, to większość starszych i modernizowanych domów dalej posiada system ogrzewania oparty o tradycyjne grzejniki. Niestety zmiana tego systemu często nie wchodzi w grę ze względu na wysokie koszty i ogrom pracy do wykonania. Założenie popularnej „podłogówki” nierzadko wiąże się z koniecznością wymiany istniejących posadzek. W związku z tym właściciele takich domów zastanawiają się czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania takie jak pompy ciepła.

Kluczowym jest wybór urządzeń kompatybilnych z instalacjami średnio i wysokotemperaturowymi. Podczas gdy ogrzewanie podłogowe pracuje zazwyczaj z temperaturą 35°C, to dla grzejników wartość ta może być duża wyższa. Urządzenia serii KITA XS oferują maksymalną temperaturę pracy na poziomie 65 [°C], co czyni je doskonałym wyborem również w przypadku starszych domów.

Zwróć uwagę na poziom hałasu generowany przez pompę ciepła

Warto pamiętać, że każda pompa ciepła typu powietrze/woda jest wyposażona w wentylator i sprężarkę, które generują hałas w trakcie swojej pracy. W sytuacji gdy planujemy montaż urządzenia w pobliżu sypialni lub salonu warto zadbać o to, by poziom mocy akustycznej był na jak najniższym poziomie. Pompy serii KITA MP oferują najmniejszą głośność w swojej klasie, co jest możliwe dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów. Model ten został wyposażony w inwerterową sprężarkę typu scroll, która jest nie tylko bardziej efektywna energetycznie, ale i gwarantuję cichą pracę urządzenia. Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto odnotować, że hałas generowany przez KITA MP jest mniejszy niż w przypadku nowoczesnego, domowego odkurzacza.

Czy gruntowa pompa ciepła sprawdzi się w modernizowanym budynku?

Nie warto zapominać jednak o gruntowych pompach ciepła. Chociaż ich montaż i instalacja jest bardziej kosztowna i skomplikowana od powietrznych pomp to rekompensują to jeszcze bardziej stabilną pracą i wysoką wydajnością, niezależnie od warunków klimatycznych. Nie bez znaczenia dla inwestorów jest też długowieczność tych urządzeń. Gruntowe pompy ciepła nie są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych co powoduje, że mogą pracować nawet dwa razy dłużej od pomp ciepła typu powietrze – woda. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku najbardziej wymagających klientów. Od października posiadamy w ofercie Home Comfort Group nowe pompy ciepła marki Clausius pracujące na czynniku chłodniczym R290.

Propan (R290) jest najbardziej przyszłościowym czynnikiem chłodniczym, przede wszystkim ze względu na bardzo niski współczynnik GWP (Global waming potential) = 3. W dodatku umożliwia on uzyskanie wyższych temperatur wody grzewczej i użytkowej. W praktyce oznacza to, że doskonale sprawdzi się w starszych budynkach wyposażonych przeważnie w tradycyjne grzejniki, które wymagają wyższej temperatury zasilania instalacji.

Podsumowanie

W celu wybrania jak najlepszego urządzenia, które będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i warunków zewnętrznych zapraszamy do kontaktu z naszym działem technicznym (techniczny@homeomfort.com.pl). Nasz doświadczony zespół odpowie na wszystkie Państwa pytania i pomoże w wyborze urządzenia, które nie tylko spełni oczekiwania zapewniając komfort temperaturowy przez cały rok kalendarzowy, ale i równocześnie zredukuje koszty eksploatacji budynku.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.homecomfort.com.pl

 

Views: 17

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *